Wysiew nasion w lutym
I wreszcie przyszedł luty. Dla wyczekujących prac na świeżym powietrzu ogrodników to doskonały pretekst, żeby zabrać się za wysiew nasion. A pole do działania mamy całkiem spore. Siew warzyw wiąże się dla mnie nierozerwalnie z wysiewem kwiatów. Nie ma lepszej profilaktyki, jak odpowiednie sąsiedztwo nasadzeń. Jednak podstawą jest właściwy plan działania. Przeczytajcie poniżej nasze wskazówki.
Jakie nasiona warzyw i jakie nasiona kwiatów warto kupić?
W połowie lutego w sklepach doświadczamy prawdziwej eksplozji – wybór nasion jest nieograniczony. Oczywiście można wykorzystać te zebrane we własnym ogrodzie, jednak kogo nie kusi wprowadzenie na rabaty nowych okazów, które tylko urozmaicą ogrodowy krajobraz.
Jeśli tak jak ja jesteście na etapie kupowania nasion, to warto skupić się na takich, które możemy wysiać już teraz. Zaliczamy do nich nasiona:
- warzyw: kalafior, kalarepa, kapusta, karczoch, poziomki, bób
- kwiatów: aksamitki, petunie, begonie, dalie, goździki, heliotropy, lewkonie, lobelie, pelargonie, żeniszek
W czym wysiewać nasiona?
No właśnie. W czym siać? Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Oczywiście możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, takich jak: tace do wysiewu, miniszklarnie, palety rozsadowe czy krążki torfowe, tzw. Jiffy – doniczki pęczniejące.
Jednak dla eko-ogrodników polecam wykorzystać to, co mamy pod ręką: opakowania po jogurtach, margarynach, lodach, opakowania plastikowe po pieczarkach czy włoszczyźnie, wytłoczki do jajek, jednorazowe kubki po kawie ze stacji benzynowych, a nawet woreczek z herbatą, który zamiast wyrzucać po zaparzeniu, możemy rozciąć i tam umieścić nasionko do kiełkowania. To również idealna atrakcja dla dzieci, które w ten sposób mogą wyhodować chociażby groszek pachnący.
Podłoże do wysiewu
W sklepach ogrodniczych dostaniemy gotowe podłoże do wysiewu. Jeśli jednak zakupiony worek trzymamy poza domem, pamiętajmy, aby przed wysiewem nasion ogrzać ziemię w pomieszczeniu. Alternatywą dla gotowego podłoża jest również samodzielnie przygotowana mieszanka odkwaszonego torfu i piasku. Można ją wzbogacić o perlit, który rozluźnia i spulchnia glebę. Jego dużą zaletą jest zdolność do magazynowania wody, co wpływa na stały poziom wilgotności podłoża. Perlit powinien stanowić ok. 10-30% objętości podłoża.
Jak wysiewamy nasiona?
Proces nie jest skomplikowany, jednak należy pamiętać o kilku zasadach.
Są nasiona, które wkładamy w zagłębienie w ziemi, ale są również takie jak begonie i petunie, które umieszczamy na powierzchni.
Całość zraszamy wodą w temperaturze pokojowej – nie podlewamy z konewki, aby nie wypłukać nasion. Zraszamy regularnie, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża.
Aby stworzyć jak najlepsze środowisko do kiełkowania, przykrywany pojemniki folią spożywczą lub szybą. Z przykrycia rezygnujemy, gdy rośliny zaczną kiełkować.
Pamiętajmy o dużym dostępie do światła, gdyż rośliny, które odczują jego brak zaczną nam dziczeć.
Utrzymujemy również temperaturę na poziomie 21st.C.
Pikowanie możemy rozpocząć, kiedy na roślinie pojawią się 3-4 listki. Młode rośliny możemy “przeprowadzić” do gruntu po 15 maja, kiedy znika ryzyko przymrozków.
Kilka ciekawostek ogrodniczych
Dlaczego warto wysiewać aksamitki?
Ich intensywny zapach chroni pomidory, a także róże przed atakiem mszyc, natomiast rozmieszczone między zagonami warzyw korzeniowych odstraszają nicienie. Można przygotować z nich wyciąg, który pomoże w walce z mszycami.
Jak przygotować wyciąg na mszyce?
Ścinamy 0,5 kg kwiatów, zalewamy 5 l wody, odstawiamy na dobę, a następnie stosujemy bez rozcieńczania – można dodać szarego mydła, które poprawia skuteczność preparatów.
Dodatkowo szare mydło zwane mydłem potasowym można wykorzystać do czyszczenia narzędzi, odkażania szklarni, a samą pianą możemy czyścić powierzchnie roślin z zanieczyszczeń.
Wysiew kopru jak za dawnych lat
Koper wysiewany w równych odstępach na rabatach z reguły nie plonuje tak obficie, jak ten rzucony punktowo, np. na rabatę kwiatową. Jeśli blisko nam do angielskich ogrodów takie rozwiązanie nie tylko wzbogaci rabatę o piękne “koprowe” baldachy o żółtych kwiatkach, ale dzięki olejkom eterycznym koper przyciągnie wiele zapylaczy, które są prawdziwym skarbem dla każdego ogrodu. Koper pięknie prezentuje się w kompozycjach z jeżówkami, daliami, cyniami czy kosmosem.