Cięcie traw ozdobnych
Cięcie traw ozdobnych standardowo przeprowadzamy na początku wiosny, ale… takie czynniki jak brak śniegu, mrozu, niskich temperatur sprawiają, że rośliny w ogrodzie wyjątkowo szybko budzą się z zimowego snu. Przy rozgarnianiu zaschniętych traw można już dostrzec młode zielone liście. To znak, że czas wziąć się do pracy. Jeśli roślinę przytniemy zbyt późno, możemy uszkodzić młode pędy. Samo cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów, ponieważ wzmacnia pokrój i stopuje trawę przed zbyt silnym rozkrzewieniem. Jak ciąć trawy? Na jakiej wysokości?
Odpowiedzi na powyższe pytania należy poprzedzić kilkoma istotnymi informacjami.
Podział traw ozdobnych:
- zimozielone: turzyce, kosmatki, konwalniki – warto zaznaczyć, że dwie ostatnie na dobrą sprawę zaliczamy do bylin,
- niezimozielone: miskanty, kostrzewy, ostnice, rozplenice, trzęślice.
Nim chwycimy za sekator lub nożyce warto sprawdzić, czy na naszych rabatach znajdują się takie niskie trawy jak kostrzewy czy turzyce – tutaj nie przeprowadzamy radykalnych zabiegów – “wyczesujemy” tylko zaschnięte liście, aby zrobić miejsce dla nowych przyrostów.
Jak ciąć trawy ozdobne?
Trzcinniki i rozplenice tniemy nisko, bo na wysokości około 5 cm. Trzcinniki powinniśmy bacznie obserwować, ponieważ szybko wypuszczają młode pędy.
Nieco wyżej, bo na wysokości 10-15 cm tniemy dwie grupy traw:
- Trawy wysokie: miskanty, trawy pampasowe,
- Trawy średniej wysokości: Imperata, śmiałki, proso rózgowate, ostnica.
Jeśli kępy traw są bardzo rozrośnięte tniemy je na wysokości ok 20-30 cm.
Odmładzanie traw ozdobnych
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest stan kępy po ścięciu. Jeśli od środka trawa jest przerzedzona, warto dokonać podziału. W ten sposób odmłodzimy roślinę, a jednocześnie zyskamy kilka nowych okazów.
Nawożenie traw ozdobnych
Po cięciu traw, rozgarnięciu kopczyków, które zabezpieczały roślinę, warto pomyśleć o pierwszym nawożeniu.
W nawożeniu u mnie tradycyjne sprawdza się Obornik granulowany. W sezonie często gości na moich rabatach – zasila róże, warzywniak, piwonie i właśnie trawy. Zabieg ten pozwoli im dynamicznie wejść w okres wegetacyjny. Kolejne dokarmianie traw możemy już kontynuować na bazie dedykowanego Nawozu do traw ozdobnych bądź Uniwersalnego Nawozu Ogrodniczego GardenStart.