Chronimy drzewa owocowe – ostatni dzwonek!
Jak uchronić drzewa i krzewy owocowe przed ranami zgorzelinowymi?
Styczeń to ostatni dzwonek na zabezpieczanie drzew owocowych przed uszkodzeniami mrozowymi, na które rośliny są bardzo narażone w okresie zimowym. Przyczyną powstawania ran jest nagrzewanie pni i konarów przez promienie słoneczne w ciągu dnia i gwałtowny spadek temperatury nocą. Najbardziej narażona na uszkodzenia mrozowe są pnie i konary, na których mogą powstawać pęknięcia, wybrzuszenia czy szczeliny, są to tzw. rany zgorzelinowe.
Pnie, jak i grube gałęzie najlepiej zabezpieczyć poprzez bielenie, co ograniczy nagrzewanie się kory drzew. Jeśli jeszcze nie zakupiliście Wapna do bielenia drzew, to warto w sytuacji ekstremalnych warunków pogodowych owinąć pnie tekturą falistą, słomą lub grubym papierem.
Pamiętajmy jednak, że sklepy ogrodnicze stoją otworem, a w nich czeka w poręcznych wiaderkach 2,5 kg Wapno do bielenia drzew i krzewów owocowych.
Dlaczego zalecamy użycie wapna?
- Chroni przed uszkodzeniami mrozowymi.
- Jest to wapno o zwiększonej przyczepności.
- Zapobiega ranom zgorzelinowym.
Przy bieleniu drzew warto w szczególności bardzo dobrze zabezpieczyć drzewa od strony południowej, gdzie słońce działa zdecydowanie najsilniej.
Wartością dodaną jest również estetyka ogrodu, w którym białe pnie drzew pięknie się komponują zarówno ze śniegiem, jak i kontrastując z zielenią traw wiosną.
Joanna Jastrzębska-Kiziuk