Wiosenne cięcie drzew i krzewów
Kiedy i jak ciąć drzewa i krzewy?
Już w połowie lutego rozpoczynamy cięcia drzew i krzewów – zarówno tych owocowych, jak i ozdobnych. Warto jednak pamiętać, o pewnych zasadach.
- Są bowiem rośliny, które tniemy dopiero po kwitnieniu, a należy do nich m.in. forsycja, którą tniemy najlepiej przed rozwojem liści.
- Z kolei w przypadku lilaka można przeprowadzić cięcie odmładzające, ale wskazane jest ścinanie kwiatostanów po przekwitnięciu, dzięki czemu zawiążą się kolejne pąki na nowy sezon.
- Urokliwy zapach wabiący motyle to cecha charakterystyczna budlei – tu warto przyciąć ją przy samej ziemi – zapewni to wspaniały rozkwit w sezonie.
Dla łatwiejszego opanowania zabiegów rodem z salonu fryzjerskiego można jednym tchem wymienić rośliny, których pędy tniemy wczesną wiosną o połowę: bukszpan, ligustr pospolity, tuja, pędy młodych drzew i krzewów.
Aby zabieg wykonać prawidłowo pamiętajmy, jaki ma być jego cel. Wycinamy suche i połamane gałęzie, a także te krzyżujące się do środka i wilki – gałęzie, które rosną prosto do góry – zwłaszcza w przypadku drzew owocowych. Wówczas korona drzewa jest odpowiednio doświetlona, ma lepszą sylwetkę, a drzewo zdecydowanie lepiej kwitnie i owocuje.
Początek marca to doskonały moment na cięcie mrozoodpornych grusz, jabłoni, agrestu, porzeczki, świdośliwy, pigwy, jagody kamczackiej i leszczyny pospolitej.
Zasady cięcia w pigułce
Pamiętajmy również o zasadach cięcia. Oczyszczone i zdezynfekowane narzędzia to podstawa, aby drzewo lub krzew nie stało się ofiarą chorób grzybowych. Dodatkowo rany po takim cięciu warto zabezpieczać maścią ogrodniczą. Bardzo ważne jest również cięcie pod kątem – w przeciwną stronę do pąka. Nie tniemy nad pąkiem skierowanym do wnętrza krzewu.
Jaka pogoda jest najkorzystniejsza na przeprowadzenie cięcia?
Ostatnia rzecz, która dopełni pigułkę informacyjną. Zabiegi odmładzające, prześwietlające czy kształtujące przeprowadzamy w dni suche i bezdeszczowe, gdy temperatura jest na plusie.
Czym wspomóc nasze rośliny po cięciu?
Cięcie to preludium do dynamicznej wegetacji. Zadbajmy więc o to, aby nasze rośliny miały co pobierać z ziemi. Już od marca można stosować Nawóz do drzew i krzewów owocowych, Uniwersalny nawóz GardenStart, Obornik granulowany, a także dedykowane do konkretnych roślin: Nawóz na bukszpany i żywotniki, serię EKO START – Nawóz do winorośli, porzeczek i agrestu, Nawóz do borówek, Nawóz do truskawek, malin i jeżyn. Terminowe nawożenie zapewni nam nie tylko znakomity rozwój, ale również sprawi, że roślina będzie bardziej odporna na zagrożenia związane z chorobami grzybowymi. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki OGRÓD START.