Nawożenie borówki amerykańskiej
Sekret plonowania borówki
Właściwe nawożenie borówki to sekret obfitego plonowania i rewelacyjnych walorów smakowych. Troska o odpowiednie zakwaszenie podłoża wymaga zaplanowania trzykrotnego nawożenia.
Kiedy nawozić?
Pierwsze nawożenie przeprowadzamy w połowie kwietnia, kolejne w drugiej połowie maja i ostatnie pod koniec czerwca. Zalecana dawka, którą osobiście stosuję to ok. 20-30 g na krzew.
Czym nawozić?
Bardzo wygodny i efektywny w stosowaniu jest zbilansowany Nawóz na borówki, którego skład zapewnia właściwą wegetację. Cztery pierwiastki odgrywające kluczową rolę to: azot – 12%, fosfor – 5%, potas – 10% i siarka – 14%.
Odpowiednie proporcje są niezwykle ważne, aby nie doprowadzić do przenawożenia.
Czym skutkuje przenawożenie azotem?
Zbyt duża dawka samego azotu powoduje nadmierny wzrost pędów, co może skutkować późniejszym brakiem czasu na przygotowanie się borówki do spoczynku zimowego.
Objawy niedoborów pierwiastkowych w borówce
Niedobór azotu hamuje wzrost, czego konsekwencją są małe liście i owoce. Jeśli zaobserwujecie, że na Waszych krzewach liście brązowieją, zwijają się do środka, a blaszki i ogonki liściowe robią się fioletowe, to oznaka braku potasu.
W sytuacjach niedoborów warto również sięgnąć po nawozy jednoskładnikowe, które trafią dokładnie w samo źródło problemu i pomogą nam go rozwiązać.
Niedobór azotu
W takiej sytuacji warto zastosować Saletrę amonową (27% N), siarczan amonu (20,8% N) lub mocznik (46% N).
- Saletra amonowa – stosowana zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie
- Siarczan amonu – stosowany przedsiewnie
- Mocznik – stosowany przedsiewnie, pogłównie, jak i dolistnie
Niedobór potasu
Doskonale odnajdzie się tu Siarczan potasu w formie granulowanej, jak i rozpuszczalnej. Jego bardzo dużą zaletą jest fakt, że charakteryzuje go niezwykle niska zawartość chlorków. Jest to o tyle istotne, że nadmiar chlorków może uszkodzić system korzeniowy.
Niedobór fosforu
Te braki uzupełni Superfosfat wzbogacony, który sprawdzi się nie tylko przy borówkach, ale również w każdej innej roślinie uprawnej.
Z kolei całkowicie rozpuszczalna Saletra potasowa może być stosowana w formie nawożenia dolistnego. Brak chlorków i sodu wpływa korzystnie na wzrost.
Niedobór magnezu
Szybką eliminację niedoborów siarki i magnezu zapewni Siarczan magnezu. Unikniemy w ten sposób takich objawów jak chloroza międzynerwowa na starszych liściach. Zasilanie krzewów magnezem wpłynie na zwiększenie plonów i zdecydowanie poprawi ich jakość. Z kolei zawartość siarki pozwoli zwiększyć odporność roślin na niekorzystne warunki środowiskowe, takie jak susza czy chłody.
I tym sposobem dobrnęliśmy do końca:) Przedstawiłam najważniejsze aspekty, na które sama zwracam uwagę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i bacznej obserwacji krzewów – ulistnienia, kwitnienia i samych owoców jesteśmy w stanie w porę zareagować, aby zapewnić sobie wysoki plon, a co najważniejsze przepyszne borówki, na które osobiście zawsze czekam z niecierpliwością.
Wracając do nawożenia – właśnie mamy połowę maja – idealny moment na drugie nawożenie – kto już ma ten etap za sobą? Pochwalcie się kondycją własnych borówek na naszym Facebooku OGRÓD START 🙂