Cięcie drzew pestkowych
Lato w pełni. Najlepszym dowodem na to są owocujące drzewa w sadach i ogrodach przydomowych. Jabłka, wiśnie, czereśnie, śliwy, morele, brzoskwinie – witaminowe bomby w wersji “prosto z drzewa” lub idealna w formie ciast, deserów, kompotów czy owocowych zup. Oczywiście najlepsze są te, które sami wyhodujemy lub otrzymamy z zaprzyjaźnionego ogródka.
Przygotowanie drzew do kolejnego sezonu – letnie cięcie
U mnie sezon na śliwki. Kiedy pierwsze zaczęły spadać z drzew, to był sygnał, aby rozpocząć zbiór i zacząć planować letnie cięcie drzew owocowych. W okresie wiosennym najważniejszą “robotę” zrobił Nawóz do drzew i krzewów owocowych. Pąki kwiatowe zawiązały się w dużych ilościach, a drzewa owocowały wprost wspaniale.
Drogą do przyszłorocznego sukcesu będzie między innymi letnie cięcie, które w obecnym okresie wegetacji jest optymalnym rozwiązaniem. Przed przystąpieniem do zabiegu pamiętajmy, że pozbawienie drzewa zbyt dużej ilości liści może je osłabić przed zimowym spoczynkiem.
W przypadku czereśni, które szybko rosną, cięcie w ogrodach przydomowych powinno mieć na celu zachowanie określonego pokroju drzewa i zmniejszenie siły wzrostu, aby jego korona nie zagarnęła całej przestrzeni dla siebie, zabierając tym samym dopływ światła dla innych roślin znajdujących się w jej otoczeniu.
Przy cięciu jakich drzew należy zachować ostrożność?
Z kolei w przypadku bardzo wrażliwych moreli wycinamy martwe i chore pędy, które są doskonałym siedliskiem dla grzybów. Dodatkowo, prześwietlając koronę, ograniczamy ryzyko pojawienia się infekcji.
Wspomniane prześwietlanie jest również niezwykle cenne dla światłolubnej brzoskwini, która już w kolejnym roku odwdzięczy nam się “pysznym owocowaniem”.
Jaka pogoda sprzyja cięciu?
Letnie cięcie wykonujemy w dni bez deszczu. Wówczas zagrożenie ze strony patogenów jest znacznie mniejsze w porównaniu z wilgotnymi i chłodnymi okresami wiosennymi. Termin w przypadku drzew pestkowych jest niezwykle ważny, ponieważ są one podatne na choroby grzybowe. Między innymi z tego powodu warto zabezpieczyć rany specjalną maścią ogrodniczą.
Cięcie to inwestycja nie tylko w piękny kształt naszych drzew, ale głównie lepsze owocowanie i większa zdrowotność.
Pamiętać jednak należy o odpowiednim dokarmianiu, o które z łatwością można zadbać z marką OGRÓD START! Dla zabieganych polecamy wieloskładnikowy Nawóz do drzew i krzewów owocowych, natomiast dla cierpliwych obserwatorów ukierunkowane na konkretne potrzeby drzew nawozy jednoskładnikowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.