Prace ogrodowe we wrześniu
Prace ogrodowe we wrześniu czas zacząć. Jesień małymi krokami wchodzi do naszych ogrodów. Coraz więcej liści pokrywa trawniki i rabaty. Jedne kwiaty kończą kwitnienie, natomiast inne przystępują do pełni rozkwitu. Teraz akcenty kolorystyczne pojawią się w formie wrzosów, astrów, rozchodników okazałych, hortensji, jeżówek, chryzantem, marcinków i dalii.
W donicach przed domem coraz częściej pojawiają się kapusty ozdobne, które zyskują zwolenników nie tylko z uwagi na fakturę, ale również ciekawą kolorystykę. Na wietrze pięknie powiewają trawy ozdobne, których urok jest równie duży latem, jesienią, jak i zimą.
Krajobraz ogrodowy, który budują kolory, faktury i różne pokroje roślin wymaga jednak ciągłej opieki i właściwej pielęgnacji. Jakie prace w związku z tym należy zaplanować? Zacznijmy od trawników.
Pielęgnacja trawnika jesienią
Jesienna pielęgnacja trawnika zaczyna się po 15 sierpnia. Wspomniana data to termin graniczny, w którym kończymy nawożenie azotowe. Jest to bardzo ważne, aby nie pobudzać roślin do dalszego wzrostu. Jednak bezwzględnie murawa potrzebuje fosforu i potasu, które sprawią, że trawnik będzie bardzo dobrze zimował, a także podniesiemy jego odporność na choroby grzybowe. Z własnej praktyki wiemy, że Jesienny Nawóz do Trawników marki Ogród Start doskonale spełnia swoją funkcję. Trawnik jest zagęszczony, a co za tym idzie minimalizujemy ryzyko pojawiania się chwastów, dla których gęste i dobrze ukorzenione źdźbła trawy stanowią dużą konkurencję. Dodatkowo trawnik charakteryzuje intensywna i soczysta zieleń, która rozjaśni ogród nawet w pochmurny dzień.
Zakładanie trawnika jesienią
Jesień to idealny moment na zakładanie trawnika. Prace takie warto wykonywać na przełomie września i października. Podstawą jest jednak bardzo staranne przygotowanie podłoża. W pierwszej kolejności zalecamy wykonanie badania kwasowości gleby przy użyciu pehametru. Jeśli grunt jest zbyt kwaśny należy wykonać wapnowanie terenu przy użyciu Wapna Granulowanego z Magnezem. W ten sposób nie tylko poprawimy pH i strukturę gleby, ale dodatkowo usprawniamy kiełkowanie młodych siewek. Wapnowanie gleby dodatkowo zapobiega występowaniu mchu na trawniku.
Poza właściwym pH gleby bardzo ważna jest również struktura gleby. Glebę gliniastą mieszamy ze żwirem, aby poprawić przepuszczalność, natomiast do gleby piaszczystej dodajemy kompost z torfem, aby składniki pokarmowe nie były wypłukiwane w głąb profilu glebowego.
Odpowiednia struktura i pH gleby, odchwaszczenie terenu, przekopanie go, spulchnienie i napowietrzenie to elementy składające się na odpowiednie przygotowanie podłoża pod siew. Kiedy ziemia jest już odpowiednio wzruszona warto rozsypać na niej Jesienny Nawóz do Trawników, który możemy wymieszać z gruntem za pomocą glebogryzarki. Następnie całość wyrównujemy grabiami, zraszamy całość, wysiewamy nasiona i wałujemy cały teren, aby nasiona nie zostały przeniesione przez wiatr. Po wałowaniu jeszcze raz delikatnie podlewamy i czekamy na efekty.
Pamiętajmy, że pierwsze koszenie należy wykonać, gdy trawa ma ok. 8 cm. Wówczas skracamy ją na wysokość ok. 5 cm.
Cały proces przygotowania gruntu pod wysiew jest tożsamy z przygotowaniem gruntu pod układanie trawnika z rolki. Takie zadarnianie daje nam natychmiastowy efekt zielonej murawy, jednak wymaga zdecydowanie większych nakładów finansowych. Trawnik z rolki po rozłożeniu również należy zwałować i pamiętać o podlewaniu. Właściwa wilgotność sprawi, że zaszczepiona w ten sposób murawa szybko połączy się z gruntem.
Jesienne sadzenie drzew iglastych i krzewów
Sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów iglastych najlepiej wykonać do 15 września. Dzięki temu rośliny dobrze ukorzenią się na nowym stanowisku, a co za tym idzie nie doświadczą stresów pogodowych w okresie zimowym i wczesnowiosennym.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny na nowym stanowisku warto odpowiednio przygotować teren. Po wykopaniu dołu mieszamy w nim ziemię z Hydrożelem, który pełni funkcję magazynującą wodę, dzięki czemu korzenie będą miały optymalne warunki do pobierania składników pokarmowych, zaś gleba będzie miała właściwą strukturę, co przełoży się na właściwy rozwój strefy korzeniowej. Poza dodatkiem Hydrożelu ziemię zaprawiamy Jesiennym Nawozem do Iglaków, który dostarczy roślinom niezbędne w tym okresie fosfor i potas. Jeśli w ogrodzie planujemy nowe nasadzenia, to warto rozważyć takie rośliny jak: mahonia, berberysy, bukszpany, różaneczniki, ogniki, wrzosowate, laurowiśnie.
Jesienny Nawóz Uniwersalny do ogrodu
Jesienny Nawóz Uniwersalny doskonale sprawdzi się podczas nawożenia rabat bylinowych, krzewów i drzew ozdobnych, a także nasadzeń sadowniczych. Zawartość fosforu i potasu przygotuje każdą z tych roślin do zimowego spoczynku. W przypadku dzielenia roślin bylinowych, wymieszanie ziemi z nawozem jesiennym sprawi, że nowe nasadzenia zdecydowanie lepiej przyjmą się na nowym stanowisku, a także będą przygotowane na trudne warunki środowiskowe takie jak mróz, silny wiatr czy susza.
Nawożenie jesienne jest koniecznością, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko chorób grzybowych z nadejściem wiosny, a także uodpornić je na zgubne działanie przymrozków, które potrafią zaszkodzić roślinom nawet w maju. W szczególności dotyczy to hortensji ogrodowych, które kwitną na pędach dwuletnich. Stosowanie Jesiennego Nawozu do Roślin Kwaśnolubnych zwiększy ich szansę na przetrwanie skrajnych warunków, kiedy ciepłe dni przechodzą w bardzo zimne noce.