Kompostownik i kompostowanie w ogrodzie
Kompostowniki w dobie ochrony środowiska to wręcz nieodzowny element ogrodu. Dzięki niemu nie tylko uzyskamy wartościowy kompost, ale również dołożymy swoją cegiełkę w trosce o planetę.
Jak założyć kompostownik?
Przy tradycyjnych formach kompostowników, które z reguły były drewniane, zrobione z palet, cegieł lub bloczków betonowych, ważne było miejsce ich lokalizacji – suche i zacienione. Alternatywą okazały się tak zwane termokompostowniki zrobione z tworzywa sztucznego, które mogą być ustawione w bardziej nasłonecznionym miejscu. Taka konstrukcja chroni przed przemarzaniem, górna pokrywa zapobiega zbyt dużej wilgotności na skutek opadów deszczu lub śniegu, liczne szczeliny i otwory napowietrzające zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu kompost otrzymujemy w zdecydowanie krótszym czasie. Jeden wymóg łączy jednak wszystkie rodzaje kompostowników. Muszą być one posadowione bezpośrednio na ziemi. W ten sposób umożliwiamy drobnym organizmom wnikanie do środka pryzmy. To właśnie ich działanie w trakcie rozkładu materii organicznej odgrywa bardzo dużą rolę.
Jak zrobić kompost?
Przygotowanie kompostu wymaga przestrzegania kilku reguł. Ważna jest selekcja odpadów, które trafią do naszego kompostownika.
W trakcie pielenia ogrodu i oczyszczania grządek z powodzeniem możemy umieścić w kompoście rośliny, ziemię, pocięte gałęzie i patyki. Nie umieszczamy tylko roślin, a także owoców, które mają oznaki chorób grzybowych.
Różnorodny materiał na kompost otrzymamy z własnego domu, przeznaczając na niego resztki jedzenia, bez mięsa i kości, skorupki jajek, fusy, saszetki po herbacie, resztki owoców, warzyw, wodę po gotowaniu ziemniaków czy jajek, ziemię i kwiaty doniczkowe, wytłoczki od jajek, popiół z kominka, papier (z wyjątkiem zadruku kolorowym tuszem). Pamiętajmy jednak, aby naprzemiennie układać warstwy suche i mokre. W przypadku zbyt dużej wilgotności pryzmy możemy rozłożyć podarte kartony, które będą chłonęły nadmiar wilgoci.
Jak przyspieszyć kompostowanie?
Środek przyspieszający kompostowanie to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy otrzymać gotowy materiał do użytku w krótkim czasie. Zdecydowanie sprawdzi się tutaj KompostGarden – produkt, który wzmacnia proces fermentacji substancji organicznych. Środek uzupełnia również niedostatki azotu w kompostowanym materiale, tworząc tym samym idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów. W ten sposób nawet dwa razy szybciej otrzymamy pełnowartościowy nawóz organiczny.
Kompostowanie przyspieszymy również, jeśli zadbamy o odpowiednią wilgotność, wentylację i napowietrzanie, które zapobiegają gniciu i nieprzyjemnym zapachom. Aby tego uniknąć, warto przerzucać kompost widłami. Również przesypywanie odpadów organicznych w kompostowniku ziemią działa na korzyść nawozu organicznego, który wytworzymy w naszym własnym ogrodzie.
Do czego wykorzystać kompost?
Kompost wykorzystamy w ogrodzie podczas sadzenia roślin, wypełniając nim dół, w którym umieścimy nową roślinę. Dodatkowo kompost idealnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym w formie kopczyków, którymi zabezpieczymy wrażliwe na mróz krzewy róż czy hortensji. Kompostem możemy również ściółkować podłoże wokół roślin i w ten sposób dostarczać dużą ilość bezcennych składników odżywczych. Ogrodowy kompost potrafi dostarczyć więcej wartości odżywczych niż obornik. Jego zaletą jest to, że może być stosowany znacznie częściej. W okresie wiosennym, kiedy wysiewamy nasiona, kompost będzie stanowił idealny składnik podłoża, w którym będziemy hodować młode rośliny.