Pszczoły murarki w ogrodzie
Zapylacze w ogrodzie to prawdziwy skarb. Szczególnie, jeśli poza rabatami ozdobnymi mamy drzewa owocowe i przydomowy warzywniak. To właśnie murarki przyczynią się do wysokich plonów warzywno-owocowych. Są mistrzami w zapylaniu, a ich wrodzona łagodność sprawia, że nie stanowią zagrożenia dla dzieci.
Jak zacząć hodowlę murarek? Skąd wziąć pszczoły murarki? Jak wybrać miejsce w ogrodzie dla tych pożytecznych stworzeń? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.
Warunki dla pszczół murarek
Odpowiednie warunki dla pszczół murarek to przede wszystkim miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru, nasłonecznione – najlepiej od strony wschodniej i zabezpieczone przed wilgocią. W takiej przestrzeni murarki będą się bardzo dobrze czuły.
Kiedy mamy już wybraną lokalizację, warto zatroszczyć się o odpowiedni domek dla murarek. Dla tych niezwykle łagodnych pszczół możemy kupić gotowe domki lub wykonać je samodzielnie.
Jak wykonać domek dla pszczół murarek?
Najważniejszy jest wkład, który będzie stanowił wnętrze domku – najlepiej sprawdzają się rurki trzcinowe, w których murarki składają swoje jaja. Bardzo ważne jest, aby rurki były chronione przed deszczem i wilgocią. Można je zdobyć samemu podczas spaceru nad stawem lub innym zbiornikiem wodnym, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to można takie rurki zamówić również przez Internet. Często na początku wiosny można zakupić cały zestaw, czyli kokony pszczół i zestaw trzcin, które pozwolą na rozpoczęcie przygody z murarkami.
Gdzie umieścić trzciny? Można wykonać samodzielnie domek z drewna lub boazerii. Ważne, aby domek miał tylną ścianę, tzw. plecki, które zminimalizują ryzyko przewiewów, których tak nie lubią murarki. W kwestii kształtów mamy pełną dowolność. Domek może być w formie trójkąta, kwadratu lub plastra miodu.
Stołówka dla pszczół murarek
Planując hodowlę pszczół murarek, warto zatroszczyć się o odpowiednie nasadzenia.
Na wagę złota są rośliny miododajne, które dodatkowo przyciągną również okoliczne zapylacze. Sprawdzą się tutaj: tymianek, ogórecznik lekarski, lawenda, melisa, lubczyk, koniczyna, dziewanna, dzwonek ogrodowy, czarnuszka czy chaber bławatek.
Bardzo ważne jest również zapewnienie dostępu do wody. W tym celu warto postawić w ogrodzie poidełka dla owadów, z których z pewnością będą korzystały również ptaki.
Kiedy rozpocząć przygodę z murarkami?
Najlepszym moment to początek wiosny. To właśnie w kwietniu murarki wybudzają się i opuszczają swoje kokony. Na przełomie lutego i marca możemy dokonać zakupu jaj murarek i trzciny. Dzięki temu dołożymy swoją cegiełkę do bioróżnorodności, przyczyniając się do rozwoju populacji tych niezwykle pożytecznych owadów.