Mój piękny trawnik – czyli jak zadbać o trawnik?
c00fe0e96f24ca41bbd6b989d9d61f8e911dfc5a.jpg

Zadbany, soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. Aby Twoją posesję zdobiła piękna murawa, powinieneś o nią dbać przez cały rok. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować trawnik wiosną, latem, jesienią i zimą.

Wiosenne prace porządkowe

Od tego, w jaki sposób zadbamy o trawnik po zimie, zależy jego wygląd przez cały sezon. Dlatego też z początkiem wiosny warto wykonać szereg prac regeneracyjnych. Przede wszystkim należy usunąć opadnięte liście i gałęzie drzew. Niezwykle istotne jest też dokładne wygrabienie trawnika ze starych, uschniętych źdźbeł oraz obumarłych resztek roślin, które sprzyjają rozwijaniu się chorób czy występowaniu szkodników. Tak oczyszczony trawnik można następnie poddać wertykulacji i aeracji. Pytanie, jak prawidłowo przeprowadzić te zabiegi?

Wertykulacja polega na wykonaniu pionowych nacięć darni w celu pobudzenia do wzrostu nowych pędów. Do przeprowadzenia zabiegu najczęściej wykorzystuje się wertykulator lub specjalne grabie ogrodnicze. Nacięcia powinny mieć głębokość około 5-10 mm. Po wertykulacji jeszcze raz grabimy powierzchnię, aby usunąć zalegające resztki pociętego filcu.

Kolejnym etapem naszych prac powinna być aeracja, czyli napowietrzenie trawnika. To niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny rozluźniający glebę i ograniczający ryzyko występowania chorób grzybowych. Spulchnione podłoże usprawnia przepływ wody do korzeni, a także zapobiega zaleganiu wody, co jest szczególnie istotne nie tylko wczesną wiosną, ale i późnym latem. Aerację warto wykonać 2-3 razy w roku, wykorzystując aerator, specjalne nakładki na buty albo widły. Otwory mogą sięgać głębokości 3-4 cm.

Koszenie trawy – jak powinno wyglądać?

Do podstawowych czynności wpływających na piękny wygląd naszego trawnika jest bez wątpienia systematyczne koszenie. Wydawać by się mogło, że jest to proste, a jednak istnieje kilka często popełnianych błędów. Pierwszym z nich jest zbyt mocne skrócenie trawy – na skutek bardzo krótkiego cięcia trawa usycha. Pamiętajmy, że nowo posianą trawę powinniśmy kosić dopiero wówczas, gdy mocno się ukorzeni i osiągnie długość co najmniej 8 cm. Początkowo skracajmy ją do ok. 6 cm, dopiero później możemy utrzymywać długość trawnika w granicach 4,5-5 cm.

Ponadto warto mieć na uwadze również, że trawnik wymaga regularnego koszenia, dopasowanego do tempa wzrostu trawy. W okresie wiosennym warto kosić trawę nawet raz w tygodniu. Jeśli chcemy ograniczyć częstotliwość wykonywania prac, możemy zastosować specjalny nawóz na trawnik Mało Koszenia, który ogranicza tempo wzrostu trawy, jednocześnie nie szkodząc roślinom. 

Prawidłowe nawożenie trawnika – o czym należy pamiętać?

Systematyczne nawożenie dostarcza trawie wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Wiosną, aby pobudzić trawnik do krzewienia, należy stosować nawozy zawierające w składzie azot. Wybierając dedykowany nawóz na trawnik będziesz mieć pewność, że produkt jest odpowiedni.

W naszej ofercie znajdziesz także specjalne mieszanki dostosowane do indywidualnych preferencji, np. nawóz na trawnik długo działający, nawóz na trawnik MAX, czy nawóz na trawnik-mech. Pamiętaj, że dedykowane nawozy ogrodnicze wykazują znacznie większą skuteczność w działaniu niż uniwersalne.

Warto pamiętać, że nawożenie powinno być przeprowadzane po skoszeniu oraz wygrabieniu trawnika. Niezwykle istotne jest także nawodnienie powierzchni po nawożeniu, gdyż dzięki wodzie nawóz zaczyna się rozpuszczać i przenikać do korzeni. To jest tak ważne, że niektórzy specjaliści zalecają rozprowadzanie nawozów w pochmurne dni, kiedy można spodziewać się opadów deszczu. Na skutek braku podlewania po nawożeniu, trawnik może zostać uszkodzony.

Podlewanie trawnika – jakich błędów unikać?

Czy należy podlewać trawnik? Oczywiście! Jeśli nie zapewnimy murawie dostatecznej ilości wody, nasz trawnik będzie żółknąć i zasychać. Pamiętajmy jednak, że równie niekorzystne jest przelewanie, które może doprowadzić do gnicia.

Murawę zaleca się nawadniać przede wszystkim w czasie największych upałów – z samego rana lub po zmierzchu. Latem, kiedy panują wysokie temperatury, warto podlewać trawę nawet co 2-3 dni. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku nowych trawników – te wymagają podlewania codziennie. Co ważne, lepiej unikać nawadniania murawy w południe, gdy słońce jest w zenicie i intensywnie grzeje. Kropelki wody mogą wówczas skupiać promienie słoneczne i łatwo o poparzenia źdźbeł.

 

Pielęgnacja trawnika przed zimą 

Raz w sezonie, późnym latem (sierpień/wrzesień), można rozważyć piaskowanie trawnika. To zabieg regeneracyjny, który zwiększa przepuszczalność gleby, rozluźniając zbite podłoża. Dzięki piaskowaniu powietrze, woda czy nawozy sprawniej wnikają do strefy korzeniowej.

Odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy powinno obejmować: koszenie, systematyczne usuwanie opadłych liści oraz porządne wygrabianie posesji z suchych źdźbeł trawy czy owocowych mumii. Jesienią powinniśmy też zasilić murawę, stosując specjalny nawóz jesienny bogaty w fosfor i potas – dzięki temu nasz trawnik lepiej przezimuje i ładniej będzie wyglądał wiosną.

Optymalnym terminem na ostatnie koszenie trawy oraz usunięcie liści jest końcówka października. Kalendarz prac związanych z pielęgnacją trawnika należy jednak dostosować do aktualnie panujących warunków pogodowych. Pamiętaj, że trawy lepiej już nie kosić, gdy temperatury na zewnątrz zaczynają być ujemne.

 

Podsumowując, jeśli marzymy o pięknym trawniku, powinniśmy dbać o naszą murawę przez cały rok. Niezbędne jest wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz systematyczne nawożenie odpowiednio dobranym produktem - wiosną stosujemy nawozy azotowe, a jesienią nawozy fosforowo-potasowe. Także zimą, kiedy ogród zapada w zimowy sen, możemy zapobiec gniciu i uszkodzeniom naszego trawnika, nie obciążając powierzchni warstwami śniegu zagarniętego z chodnika czy podjazdu.